NEWS


19th September

Europejski Dzień Języków został ogłoszony przez Radę Europy, z inicjatywy Unii Europejskiej, w 2001 roku podczas obchodów Europejskiego Roku Języków i ma za zadanie zwrócić uwagę na to jak ważna jest nauka języków obcych nie tylko w szkole, ale i przez całe życie.

 

Wydarzenie to ma również podkreślić znaczenie wszystkich języków jakimi porozumiewamy się w Europie. Istnieje ponad 200 języków europejskich oraz wiele innych, używanych przez obywateli pochodzących z pozostałych kontynentów. To ważne dziedzictwo świadczące o naszej tożsamości, dlatego we wrześniu mieszkańcy starego kontynentu uczestniczą w tym święcie, biorąc udział w licznych imprezach kulturalnych.

Różnorodność językowa (linguistic diversity), wielojęzyczność (plurilingualism) i nauka języków obcych) przez całe życie (lifelong language learning) to najważniejsze przesłanie w Europie każdego 26 września, w dniu ogłoszonym przez Radę Europy – Europejskim Dniem Języków.

 

W naszej szkole również będziemy świętować DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH

 

We wtorek 26 września na sali gimnastycznej odbędzie się apel z okazji Dnia Języków Obcych. Chcielibyśmy, żebyście na apel przynieśli kartkę A4 z flagami państw europejskich lub słowami w różnych językach. Uczniowie posiadający własnoręcznie przygotowane kartki nie będą odpytywani na lekcjach w środę 27 września (kartki będą nam też potrzebne do wspólnego zdjęcia).

Na apelu dowiecie się kilku ciekawostek na temat języków europejskich a chętni uczniowie będą mogli przedstawić przygotowane przez siebie krótkie rozmowy w języku angielskim i niemieckim.

Z samego rana będziecie mogli również wziąć udział w zabawie językowej pt.: HOW MUCH DO YOU KNOW ABOUT EUROPEAN COUNTRIES AND LANGUAGES? Waszym zadaniem będzie znalezienie klasowo pytań ukrytych na terenie szkoły a następnie przyniesienie odpowiedzi do swoich nauczycieli. Czekają nagrody i dzień bez pytania dla całej klasyJ

Uczniowie klas 1-3 i 4-8 wykonają w czasie lekcji języka obcego zakładki do książek, które będą zachęcały do nauki językówJMY LANGUAGE BOOKMARK. Najpiękniejsze zakładki będzie można podziwiać na stronie internetowej szkoły.

Zachęcamy również do udziału w konkursie na prezentację multimedialną pt.:  HOW TO LEARN A LANGUAGE EFFECTIVELY? Chętni uczniowie z klas 6-8 mogą przygotować prezentację na temat uczenia się języków – szczegóły w zakładce Language Corner na szkolnej stronie internetowej. Najciekawsze prezentacje zostaną oczywiście nagrodzone a najlepsza zostanie przedstawiona na apelu.

 

Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej na temat Europejskiego Dnia Języków zapraszamy do odwiedzenia strony:

K L I K

Znajdziecie tu wiele faktów i ciekawostek językowych. It’s worth visitng !

 

Serdecznie zapraszamy do aktywnego udziału w obchodach Europejskiego Dnia Języków Obcych.

Zachęcamy również do wzięcia udziału w międzynarodowym konkursie koszulkowym EDJ. Szczegóły i inspiracje znajdziecie pod tym linkiem:

K L I K

 

Wymyśl swój obrazek / grafikę na koszulkę Europejskiego Dnia Języków

Termin odsyłania prac: 31 grudnia 2023


13th January

Zapraszam do wzięcia udziału w konkursie SPELLING BEE MASTER.

Zadaniem uczestników konkursu będzie przeliterowanie wylosowanych przez siebie  wyrazów po angielsku, niezbędna jest więc doskonała znajomość alfabetu angielskiego, a także poprawnej pisowni wyrazów.

Konkurs odbędzie się w dwóch kategoriach wiekowych: osobno klasy 4 – 5 i klasy 6 – 8.

Konkurs został podzielony na 3 etapy.

W pierwszym etapie uczestnicy losują wyrazy 3 i 4-literowe,

w drugim etapie wyrazy 5 i 6-literowe.

Trzeci etap przeznaczony jest tylko dla klas 6 – 8, uczestnicy losują wtedy wyrazy 7 i 8-literowe.

 

Chęć uczestnictwa w konkursie zgłaszamy do 16 stycznia odpowiadając na tę wiadomość. Warunkiem zakwalifikowania się do konkursu jest umiejętność przeliterowania swojego imienia i nazwiska.

 

Konkurs odbędzie się 25 stycznia 2023 o godz. 13:25 (klasy 4-5),

o godz. 14:20 (klasy 6-8)

w sali nr 32.

Poniżej załączam linki pomocne w ćwiczeniu literowania;-) dla młodszych uczniów:

LINK 1

LINK 2

LINK 3

 

Starszym uczniom polecam:

LINK 1

LINK 2

W załączniku do tej wiadomości znajdziecie przydatną w nauce literowania

tabelkę z alfabetem.

 

Chętnie odpowiem na wszystkie pytania dotyczące konkursu.

 

Pozdrawiam serdecznie, czekam na zgłoszenia.

Chętni proszeni są o podejście po zgody na udział w konkursie.

 

Can you spell these words?

WEEK

SCHOOL

TEACHER

AUTUMN

LETTUCE

CLOTHES

 

 

Give it a go AND get down to SPELLING!

2nd January

 

A oto co Wasza koleżanka Jagoda z klasy 4b chciałaby Wam powiedzieć na temat uczenia się. Zerknijcie na jej trafne spostrzeżenia:-)


22nd December

Tradycje bożonarodzeniowe w Wielkiej Brytanii

Przed świętami na lekcjach angielskiego z Panią Anną Adamus dzieci poznały tradycje bożonarodzeniowe Wielkiej Brytanii, między innymi zwyczaj dotyczący Christmas Crackers. Uczniowie rozrywali papierowe cukierki, w których czekała na nich słodka niespodzianka lub papierowa korona.